Φοίτηση μαθητών PDF Εκτύπωση E-mail
Πέμπτη, 26 Φεβρουάριος 2015 11:00

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΦΟΙΤΗΣΗΣ

1.1. ΕΠΑΡΚΗΣ (Π.∆. 485/83, Υ.Α. Γ2/2209/18-03-98, Π.∆. 60/06, Π.∆. 50/08)

α. Αν το σύνολο των απουσιών, ανεξάρτητα από το λόγο στον οποίο οφείλονται, δεν υπερβαίνει τις πενήντα (50).

β. Αν το σύνολο των απουσιών δεν υπερβαίνει τις εκατόν δεκατέσσερις (114), από τις οποίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες.

γ. Με ειδική πράξη του Συλλόγου των ∆ιδασκόντων χαρακτηρίζεται επαρκής η φοίτηση µαθητή ο οποίος σηµείωσε περισσότερες από εκατόν δεκατέσσερις (114) απουσίες και όχι πέρα των εκατόν εξήντα τεσσάρων (164), µε την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογημένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται από δηµόσιο νοσηλευτικό ίδρυµα ή σχολιαστική υπηρεσία ή από οποιοδήποτε ιδιώτη γιατρό που να πιστοποιούν το είδος και τη διάρκεια της ασθένειας, έχει Γενικό Μέσο Όρο της προφορικής βαθµολογίας τουλάχιστο δεκαπέντε (15) και η διαγωγή του είναι κοσµιωτάτη.

δ. Στη περίπτωση µαθητών αθλητών που συµµετέχουν σε συγκεκριµένες διοργανώσεις (διεθνείς, πανελλήνιους αγώνες … ) µε βεβαίωση της Γενικής Γραµµατείας Αθλητισµού. Οι πραγµατοποιούµενες απουσίες θεωρούνται ως µη γενόµενες ( Υ.Α. Γ2/34293/13-04-2002).

1.2. ΕΠΑΡΚΗΣ (Π.∆. 51/2008)

α) Το σύνολο των απουσιών του µαθητή που σηµειώθηκαν κατά το οικείο διδακτικό έτος, ανεξάρτητα από το λόγο στον οποίο οφείλονται, δεν υπερβαίνει τις σαράντα (40).

β) Το σύνολο των απουσιών του µαθητή δεν υπερβαίνει τις ογδόντα (80) για τα ηµερήσια ΕΠΑ.Σ., υπό την προϋπόθεση ότι οι πάνω από τις σαράντα (40) είναι δικαιολογηµένες ή οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται σύµφωνα µε τα όσα ορίζονται στο άρ. 3 του Π.∆. 485/1983 (Φ.Ε.Κ. 184/21-12-1983).

γ) Κατ΄ εξαίρεση ο Σύλλογος των ∆ιδασκόντων κάθε ΕΠΑ.Σ µε ειδική πράξη του χαρακτηρίζει επαρκή τη φοίτηση µαθητή που σηµείωσε από ογδόντα (80) έως εκατόν τριάντα (130) απουσίες, µε την προϋπόθεση ότι όλες οι πάνω από τις σαράντα (40) απουσίες του είναι δικαιολογηµένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται κατά τα ανωτέρω και η επίδοσή του κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική. Ως ιδιαίτερα ικανοποιητική κρίνεται όταν ο Γενικός Μέσος Όρος της προφορικής βαθµολογίας, που προκύπτει από το άθροισµα των µέσων όρων των βαθµών των δύο τετραµήνων διαιρούµενο µε τον αριθµό όλων των διδασκοµένων µαθηµάτων, είναι τουλάχιστον δέκα πέντε (15) πλήρες και η διαγωγή του κοσµιωτάτη.

δ) H φοίτηση των µαθητών είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεται επαρκής ανεξαρτήτως αριθµού απουσιών, εφόσον οι µαθητές αυτοί είναι πρωταθλητές και οι απουσίες τους οφείλονται στη συµµετοχή τους σε διεθνείς αθλητικές εκδηλώσεις που πιστοποιούνται από τη Γενική Γραµµατεία Αθλητισµού.

2.1. ΕΛΛΙΠΗΣ (Ισχύει µόνο για τα Γυµνάσια) Π.∆. 485/83 (Προσέρχεται σε εξέταση όλων των µαθηµάτων το Σεπτέµβριο)

α. Αν το σύνολο των απουσιών υπερβαίνει τις εκατόν - δεκατέσσερις (114) και όχι πέρα των εκατόν - εξηντατεσσάρων (164), από τις οποίες όλες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογηµένες ή οφείλονται σε ασθένεια που βεβαιώνεται ως ανωτέρω αλλά η φοίτησή του δεν χαρακτηρίστηκε επαρκής κατά την έννοια των διατάξεων του εδαφίου (γ) της περίπτωσης 1.1.

β. Με ειδική πράξη του Συλλόγου των ∆ιδασκόντων χαρακτηρίζεται ελλιπής η φοίτηση µαθητή ο οποίος σηµείωσε περισσότερες από εκατόν - εξηντατέσσερις (164) απουσίες και όχι πέρα των διακοσίων δεκατεσσάρων (214), µε την προϋπόθεση ότι όλες οι απουσίες οι πάνω από τις πενήντα (50) είναι δικαιολογηµένες ή οφείλονται σε ασθένεια, που βεβαιώνεται ως ανωτέρω, έχει Γενικό Μέσο Όρο της προφορικής βαθµολογίας τουλάχιστο δεκαπέντε (15) και η διαγωγή του είναι κοσµιωτάτη.