Προγράμματα Erasmus+ KA1 KA2

Κατά τα  σχολικά έτη 2020-21 και 2021-22 τo 4o Γυμνάσιο Καβάλας συμμετέχει στα εξής προγράμματα Erasmus+

1. Στο πρόγραμμα Erasmus+ KA1 Μαθησιακής Κινητικότητας Ατόμων, με τίτλo “Σχολείο συμπερίληψης και καινοτομίας”. Το πρόγραμμα αφορά στην κινητικότητα 6 εκπαιδευτικών και την επιμόρφωση τους σε 2 σεμινάρια που θα πραγματοποιηθούν στην στη Μαδρίτη (Ισπανία): “Education Equity – Inclusive Education” και FlippedClassroom”. Το πρόγραμμα έχει χρονική διάρκεια δύο ετών.
  2. Στο πρόγραμμα Erasmus+ KA2 Σύμπραξης ανταλλαγών μεταξύ Σχολείων στον Τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης με τίτλο ClimateChange. Thereisnoplan(et) B. Το πρόγραμμα αφορά στην κινητικότητα εκπαιδευτικών και μαθητών και αποτελεί σύμπραξη 5 ευρωπαϊκών σχολείων: από τη Γερμανία, την Πορτογαλία, τη Μαδέρα της Πορτογαλίας, την Κροατία και την Ελλάδα. Το πρόγραμμα έχει χρονική διάρκεια 2 έτών.