Πρόγραμμα eTwinning “We celebrate”

Πρόγραμμα eTwinning  “We celebrate

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022, στο σχολείο μας εκπονείται  πρόγραμμα eTwinning.  Πρόκειται για ένα Ευρωπαϊκό έργο, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την  Αλιατάκη Ελένη, καθηγήτρια Αγγλικών.  Στο πρόγραμμα εμπλέκονται 3 τμήματα της Β’ Γυμνασίου και  υλοποιείται σε συνεργασία με ένα ισπανικό σχολείο. Στόχος μας είναι  η ανάδειξη  σημαντικών γιορτών και παραδόσεων των δύο χωρών, καθώς και εθίμων αγγλόφωνων χωρών. Παράλληλα επιδιώκεται οι μαθητές μας να συνειδητοποιήσουν κοινά σημεία αλλά και τη διαφορετικότητα των ευρωπαϊκών πολιτισμών και να αναπτύξουν δεξιότητες πολυγραμματισμού, καινοτόμες χρήσεις των ΤΠΕ, κοινωνικές δεξιότητες με ομαδικές εργασίες, δημιουργικότητα.

Στο πρόγραμμα ασχοληθήκαμε με τη σύνταξη μηνυμάτων, ψηφιακών καρτ ποστάλ με χρήση ψηφιακών εργαλείων (όπως το Padlet, το CANVA ή το φόρουμ/Twinboards στο Twinspace μας). Δημιουργήσαμε συνεργατικές ψηφιακές παρουσιάσεις σχετικές με έθιμα, συγκρίναμε παραδόσεις, στείλαμε βίντεο με χριστουγεννιάτικα κάλαντα.  Οι μαθητές φιλοτέχνησαν χειροποίητες κάρτες και δημιούργησαν ηλεκτρονικές ευχετήριες κάρτες, τις οποίες έστειλαν στο συνεργαζόμενο σχολείο με αφορμή σημαντικές γιορτές κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς. Με χαρά λάβαμε τις κάρτες και ευχές από τους μαθητές του άλλου σχολείου. Ευχαριστούμε θερμά για την πολύτιμη βοήθειά τους τον καθηγητή μουσικής κ. Παύλο Ξανθόπουλο και τον καθηγητή καλλιτεχνικών κ. Χριστόφορο Μιχαηλίδη.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε εντός ωρών διδασκαλίας στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών.