Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κέρκυρα

Το  4ο  Γυμνάσιο  Καβάλας, στις 3- 6 Απριλίου 2024 πραγματοποίησε σχολική εκπαιδευτική εκδρομή στο νησί της Κέρκυρας στην οποία συμμετείχαν μαθητές της Β’ και Γ’ τάξης. Οι συμμετέχοντες μαθητές είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν  μέρη  εντός της πόλης όπως τη Σπιανάδα, την Πλατεία Λιστόν,  το  Κανόνι,  το Ποντικονήσι,  το Μον Ρεπό,  το Ασιατικό Μουσείο, στο οποίο είδανε αξιόλογα δείγματα  κινέζικης και ιαπωνικής τέχνης, το Παλαιό Φρούριο και τους Ιερούς Ναούς του Αγ. Σπυρίδωνα και της Αγ. Θεοδώρας, αλλά και εκτός  αυτής όπως το γραφικό μοναστήρι της Παναγίας στην Παλαιοκαστρίτσα και ένα εργοστάσιο επεξεργασίας κουμ κουατ. Οι μαθητές όχι μόνο αποκόμισαν αξέχαστες και μοναδικές εμπειρίες αλλά μάθανε και ενδιαφέροντα πράγματα για την ιστορία του νησιού που αρχίζει από την αρχαιότητα και συνεχίζει μέχρι και σήμερα.

(Κείμενο του μαθητή της Γ’ τάξης, Βουλαλά Γιάννη)

1 (16)
1 (21)