Ενημέρωση για τις αλλεργίες

Στο πλαίσιο της Αγωγής Υγείας του Υπουργείου Υγείας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκπαιδευτική ενημέρωση από την αλλεργιολόγο παίδων και ενηλίκων Πετροδημοπούλου Μαρία. Η επίσκεψη αυτή είχε ως στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με τις αλλεργίες στο σχολικό περιβάλλον. Οι μαθητές μέσα από τη συζήτηση έμαθαν να αναγνωρίζουν τα συμπτώματα μιας αλλεργικής αντίδρασης, καθώς και ποια είναι τα κυριότερα αλλεργιογόνα. Κατανόησαν την σοβαρότητα μιας πιθανής αναφυλαξίας, καθώς και τον τρόπο με τον οποίο μπορούν να σώσουν μια ζωή χορηγώντας ένεση αδρεναλίνης στο αλλεργικό άτομο. Τέλος, έμαθαν την σημασία της ανοσοθεραπείας (απευαισθητοποίηση) που στοχεύει στην ίαση ορισμένων αλλεργικών παθήσεων.

Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Πετροδημοπούλου για τον χρόνο της.